Opalovací krém: Jak ho správně používat?

Opalovací krém: Jak ho správně používat?

Ultrafialové záření, zkráceně UV, působí pozitivně na psychiku člověka, zvyšuje odolnost vůči tělesné zátěži a je nezbytné pro tvorbu vitaminu D

 

Ovšem je tady jedno velké ALE. Ultrafialové záření urychluje stárnutí kůže – dokonce bylo prokázáno, že až 90 % viditelných známek stárnutí vzniká v důsledku jeho působení. Tím bohužel výčet negativních účinků nekončí, protože UV záření způsobuje spálení kůže a může být příčinou vzniku kožních nádorů.

 

Jak s tím souvisí opalovací krémy?

Opalovací krémy nás chrání před negativními účinky ultrafialového záření. Takhle to zní vlastně úplně jednoduše. Prostě se ráno před odchodem do práce (nebo do školy) namažeme krémem a můžeme si užít příznivých účinků slunečních paprsků po celý den zcela bez rizika. Ale takhle jednoduché to bohužel není. 

 

Kromě otázky, PROČ používat opalovací krém, si musíme umět odpověď i na to, JAK ho správně používat. 

 

6 zásad pro správné použití opalovacího přípravku

1. Jaký zvolit ochranný faktor?

Ochranný UV faktor nám udává, kolikrát déle můžeme být vystaveni slunci, než se naše pokožka spálí

 

K určení vhodné úrovně ochrany slouží následující vzorec:

 

doba, kterou chcete strávit na slunci / průměrná vlastní ochranná doba pokožky = výsledný nejmenší ochranný faktor

 

Pozn.: Vlastní ochranná doba kůže představuje počet minut, který můžete strávit na slunci, než se spálíte. Tato hodnota vychází z vašeho fototypu, přičemž nejrozšířenějším je fototyp III., který má až 78 % populace a vlastní ochranná doba kůže je 20–30 minut. Zjistěte v našem článku, jaké další fototypy existují a jak reagují na sluneční záření.

 

Co se týká ochrany obličeje, radily bychom vám krémy s SPF 50 (vysokou úrovní ochrany) nebo SPF 50+ (velmi vysokou úrovní ochrany). Platí totiž, že čím vyšší je hodnota SPF, tím je ochrana před škodlivými vlivy UVB záření účinnější a delší. A co že je vlastně to UVB záření?

 

Písmeno B v názvu znamená spáleniny nebo opálená pokožka. Proniká do epidermis a je zodpovědné za opálenou pokožku, ale také její spálení projevující se začervenáním. Na zemský povrch dopadá jen malá část UVB záření, protože velké množství zachycuje ozonová vrstva. V procentuálním vyjádření se bavíme o 1–10 %. 

 

Zbylých 90–99 % UV záření dopadajícího na zemský povrch tvoří UVA záření. Písmeno A v názvu znamená alergie nebo ageing. Tento typ záření nás ohrožuje v průběhu celého roku, a to i v případě, kdy je zataženo. UVA záření přispívá k tvorbě volných radikálů a vede k fotostárnutí, sluneční intoleranci, poruše pigmentace a rozvoji rakoviny kůže

 

Tip: Zjistěte v našem článku, jak se zbavit pigmentových skvrn na obličeji.

 

Zatímco před UVB zářením nás chrání SPF faktor (z anglického: sun protection factor), ochranu před UVA zářením představuje PPD faktor (z anglického: persistent pigment darkening). Princip ochrany i výpočet je pak u obou ochranných faktorů stejný. 

 

Naštěstí pro nás existují tzv. širokospektrální opalovací krémy, které nás chrání jak před UVA, tak i UVB zářením. Tipy na konkrétní produkty jsme si pro vás připravily v závěru tohoto článku. 

 

2. Jaké údaje na obalu produktu si zkontrolovat před jeho zakoupením a použitím?

Na kosmetických produktech se setkáte nejčastěji s datem výroby, datem minimální trvanlivosti a symbolem PAO. Čím se od sebe tyto údaje liší a jak je na obalu kosmetiky rozlišit?

 

Datum výroby se na obalu uvádí nejčastěji ve formátu DD/MM/RR. Před samotným datem bývá ještě zkratka PD (z anglického: produced date), nebo MFG/MFD (z anglického: manufacturing date). Udává, kdy byl daný produkt vyroben.

 

Datum minimální trvanlivosti se na obalu uvádí nejčastěji ve formátu DD/MM/RR. Před samotným datem bývá symbol přesýpacích hodin, nebo zkratka EXP/EXD (z anglického: expiry date). Udává, do kdy je pro nás bezpečné daný produkt použít bez ohledu na skutečnost, jestli již byl nebo nebyl otevřen. Jeho význam u kosmetiky je stejný jako u potravin. 

 

Symbol PAO (z anglického: period after opening) je grafický prvek na obalu kosmetiky, který má podobu otevřeného kelímku s číslicí a písmenem M (z anglického: month). Udává, do kdy se musí daný produkt spotřebovat, a tedy do kdy je pro nás bezpečné aplikovat ho na pokožku. 

 

Podle nás je nejlepší, pokud se na obalu objeví kombinace výše popsaných údajů. Jedině tak máte jistotu, že nekupuje produkt, který ležel ve skladu výrobce roky a zároveň přesně víte, do kdy nejpozději ho od otevření spotřebovat. 

 

Symbol PAO na obalu kosmetiky
Symbol PAO na obalu kosmetiky

 

3. Jak skladovat opalovací přípravek?

Doma svůj opalovací krém, tak jako každý jiný kosmetický produkt, uchovávejte na tmavém, chladném a suchém místě

 

Pokud se chystáte k vodě nebo na dovolenou, krém nevystavujte přímému slunci a schovejte ho například do kabelky nebo pod ručník. Opalovací krém doporučujeme ponechat v originálním balení. Při přelévání do menších lahviček byste mohly negativně ovlivnit jeho účinnost. 

 

Prošlý opalovací přípravek poznáte podle změny konzistence, vůně nebo barvy. Takový byste měly urychleně vyhodit, protože vás již s největší pravděpodobností neochrání před nežádoucími účinky UV záření a navíc vám může vyvolat vyrážku nebo způsobit jinou alergickou reakci. 

 

4. Kdy používat opalovací přípravek?

Opalovací přípravek aplikujte v posledním kroku své ranní kosmetické rutiny před případným nanesením make-upu. 

 

V případě, že používáte opalovací krém s chemickými filtry, mezi jeho nanesením a odchodem ven by mělo uběhnout alespoň 30 minut. Během této doby se chemické filtry stihnou absorbovat do pokožku, kde následně pohlcují UV záření, a tím vás chrání. Pokud používáte opalovací krém s minerálními filtry můžete po jeho aplikaci vyrazit bez čekání rovnou ven. 

 

5. V jakém množství aplikovat opalovací přípravek?

Aby opalovací krém na vaší pokožce správně fungoval, je důležité, abyste ho nanesly v dostatečném množství a v rovnoměrné vrstvě

 

Na tělo dospělého člověka potřebujete množství odpovídající zhruba šesti čajovým lžičkám. Množství, které budete potřebovat konkrétně na obličej, odpovídá zhruba jedné čajové lžičce

 

Pokud byste nanesly menší množství, snížily byste účinnost ochrany, což je stejné jako byste místo opalovacího přípravku s SPF 50 nanesly opalovací přípravek s SPF 30.

 

6. Po jak dlouhé době obnovit vrstvu krému?

Žádný opalovací krém vás nedokáže ochránit po celý den, pokud ho nanesete pouze jednou. Vrstvu krému je nutné v pravidelných intervalech obnovovat. 

 

Opalovací přípravek se doporučuje aplikovat každé dvě hodiny, ale pokud se hodně potíte, plavete nebo sportujte na přímém slunci, je určitě vhodné tento interval zkrátit.

 

Nejlepší opalovací krémy jsou ty od Natinuel

Pokud bychom měly mluvit obecně, tak nejlepší krém s UV ochranou je ten, který dennodenně a v dostatečném množství skutečně používáte. A v případě, že hledáte tipy na konkrétní produkty, my osobně bychom daly ruce do ohně za tyto tři opalovací krémy značky Natinuel.

 

1) Cromage 

Pleťový denní krém se střední úrovní ochrany. Obsahuje účinné složky, které působí proti fotostárnutí a zároveň se podílí na zlepšení vzhledu opálené kůže. Cromage je skvělým základním krémem pod make-up. 

 

2) Protector

Multifunkční opalovací krém na obličej s SPF 50, tedy nejvyšší možnou úrovní ochrany před UVA i UVB zářením. Je vhodný k péči o každý typ pleti, a tedy i tu nejcitlivější a nejjemnější, které jsou náchylné ke vzniku pigmentových skvrn. Pravidelným používáním budete rovněž přispívat k posílené své kožní bariéry. 

 

3) Cromo Plus 

Opalovací mléko ve spreji s SPF 20 pro zdravé a dlouhotrvající opálení. Velkou výhodou je, že ho můžete aplikovat jak na obličej, tak i na tělo. Má příjemnou parfemaci a neobsahuje žádné alergeny. Působí proti kožnímu stárnutí a zároveň přispívá ke sjednocení barvy kůže po opalování.

 

Protector & Cromage od Natinuel
Opalovací krémy Protector & Cromage od Natinuel

 

Výše zmíněné produkty jsou k zakoupení u nás v salonu. Po předchozím objednání si je můžete osobně vyzvednout, ale pokud jste z daleka, rádi vám je pošleme přes Zásilkovnu až k vašim dveřím. 

 

Jak se dále chránit před nežádoucími účinky UV záření?

  • Kolem poledne nevycházejte na přímé slunce. (Intenzita UV záření je v tuto dobu až 2× vyšší než ráno a později odpoledne.)
  • Noste sluneční brýle a pokrývku hlavy. 
  • Kůži chraňte pomocí vhodného oblečení.
  • Konzumujte potraviny s vysokým obsahem antioxidantů. 

 

Související příspěvky