Jste si jisté, že během léta o svou lymfu pečujete správně?

Péče o lymfu v létě

Dovolené. Vodní radovánky. Grilovačky. Nebe bez mráčků. Opalovačky. Léto, na které snad všichni netrpělivě čekali, je konečně tady. Ale pozor – tohle sluníčkové období má i svou stinnou stránku! Naše zdraví dostává během horkých letních dnů pořádně zabrat. Výjimkou není ani lymfatický systém, a proto vám dnes poradím, jak předejít jeho přetížení, a jak podpořit jeho správnou funkci

 

Ze všeho nejprve si pojďte ověřit, v jaké kondici je vaše lymfa ve chvíli, kdy čtete tyto řádky

 

13 příznaků toho, že je s vaší lymfou něco v nepořádku

  • Otoky (kotníků, lýtek a stehen; očních víček a mízních uzlin; v břišní krajině);
  • zažívací potíže;
  • zadržování vody, a tedy přibírání na váze;
  • časté bolesti hlavy;
  • poruchy imunitního systému;
  • problémy s dechem bez zjevné příčiny;
  • chronická únava; 
  • celulitida;
  • sklon k infekčním nemocem;
  • kožní problémy (akné a vyrážky);
  • bolesti kloubů;
  • trávicí potíže;
  • infekce nosních dutin.

 

Poznáváte se ve většině zmíněných bodech? Pak došlo s největší pravděpodobností k přetížení (neboli kongesci) vašeho lymfatického systému. To znamená, že se celulární odpad z vašeho těla nevylučuje, ale naopak se v něm hromadí. 

 

Žádné z výše zmíněných potíží pro vás nejsou aktuální? Co není může být, pokud budete dlouhodobě pokračovat ve všem, co lymfatickému systému neprospívá. Proto se zaměřte na prevenci a rozproudění své lymfy.

 

Lymfatický systém ženy

 

Na co se během léta zaměřit? 

Docházíte na lymfodrenáž a lymfatické masáže? Paráda, ale… to bohužel nestačí. Odborný zásah je skvělým podpůrným systém, ale klíčový je zejména váš každodenní životní styl. Zaměřit byste se měly především na následující oblasti:

  • stravování;
  • pitný režim;
  • pohyb;
  • odpočinek;
  • a psychiku.

 

Vezmeme to hezky popořádku a vysvětlíme si, co se bude vaší lymfě líbit a za co by vám naopak nepoděkovala. Tak se pojďme rovnou podívat na nejčastější kámen úrazu – stravování. 

 

Strava

Vaše strava by měla být během léta lehká. Zaměřte se především na čerstvé ovoce a zeleninu, luštěniny a vejce. Dopřávejte si (klidně na denní bázi) melouny, grepy a citrusy, které vám pomohou zbavit se zavodnění. Alespoň jednou denně si připravte kaši z amarantu, slzovky, pohanky nebo jáhel. Abyste svůj jídelníček ještě více odlehčily, pijte alespoň dvakrát v týdnu ovocné nebo zeleninové šťávy

 

Naopak se snažte vyvarovat, nebo alespoň omezit, denní dávku kávy a cukru. Smetanové zmrzliny nahraďte ovocnými a zredukujte příjem mléčných výrobků na minimum. Nechte své tělo odpočinout od trávení těžkých omáček, těstovin a masa. 

 

Pitný režim

Máte ve zvyku ochladit se nápojem plným ledu? Věřte, že takový extrém není pro vaše tělo přirozený. Místo toho zkuste sáhnout po horkém zeleném čaji, který je během léta populární především ve východních kulturách. Pokud máte často studené končetiny, znamená to, že vaše tělo potřebuje vnitřně zahřát, a s tím vám samozřejmě ledový nápoj nepomůže. 

 

V průběhu celého léta pijte především nechlazené nápoje. Nejlepší je čistá voda – teplá či vlažná. Konkrétně teplá voda zrychluje metabolismus, a tím i tok lymfy. Pokud vám samotná voda nechutná, můžete ji ochutit plátky citronu nebo máty. Další vhodnou variantou jsou zelené, bambusové, bílé, bylinné a mátové čaje. 

 

Žena dodržující pitný režim

 

Pohyb

Přestaňte svou lymfu zatěžovat nadměrnou fyzickou zátěží. Při přílišné zátěži svalů se do tkání vylévá kyselina mléčná a močová, a tím se lymfa okyseluje, tuhne a ochlazuje – přitom váš organismus potřebuje neustále zahřívat. Kyselé prostředí je zase živnou půdou pro tvorbu a usazování toxinů, veškerého odpadu a chemie. Výsledkem jsou otoky, celulitida, ale také obezita.

 

Lymfa nemá v rychlém a horkém tempu prostor a čas proudit svou obvyklou rychlostí. Takto přetížené tělo si pak vybere svou daň v momentě, kdy dřít přestanete – u vrcholových sportovců je to typicky období, kdy jdou do sportovního důchodu.

 

Abyste přetížení lymfy předešly, vyhněte se během léta aerobnímu cvičení, běhání a posilování. Nevhodné jsou také dlouhé túry, jízda na kole a na rotopedu. 

 

Ideálními sporty pro vaše zdraví, a tedy lymfu, je plavání, protahování, jóga, taiči, lehká chůze a prodýchávání. Vyzkoušet byste měly určitě i přírodní lymfodrenáž v podobě vířivky.

 

Odpočinek

Je to trochu paradox, ale nejlepším způsobem, jak rozpumpovat lymfu, je odpočinek. Nadměrná aktivita tělu zkrátka nesvědčí, a tak vám tělo skrze otoky, které se vám tvoří v oblastech, na které se při cvičení a sportu nejvíce zaměřujete, dává znamení, že musíte zpomalit. 

 

Nebojte se dopřát si chvilku klidu pro tělo i mysl. V dnešní uspěchané době je to to nejlepší, co pro své fyzické i psychické zdraví můžete udělat. 

 

Psychika

Stres, starosti, povinnosti, mezilidské vztahy, práce a miliony myšlenek. Nejčastější spouštěči potíží, které mají přímý vliv na vaše zdraví. Co s tím? Zpomalte – tolik věci neřešte a nesnažte se mít naplánovaný celý zbytek života.

 

Se zklidněním mysli vám pomůže hluboké dýchání.

  1. Nadechněte se pomalu a zhluboka nosem dokud nenaplníte celý objem plic. 
  2. Odolejte pokušení rychle vydechnout a udržujte ramena dole. Vyčkejte, dokud se vzduch nedostane až do vašeho břicha a neroztáhne bránici.
  3. Všechen vzduch vydechněte postupně ústy (nebo i nosem). Nejprve vyprázdněte hruď a poté břicho.
  4. Celý proces několikrát opakujte dle libosti. 

 

Všechno tohle už máte v merku? Pak si čas od času dopřejte luxus v podobě přístrojové lymfodrenáže a vaše lymfa bude bez sebe blahem!

 

Lymfatické kalhoty

 

Lymfatické kalhoty si od teď můžete navléknout kdykoliv si zamanete!

Je jasné, že přístroj nenahradí ruce, ale to stejné platí i naopak. Každý odborník vám potvrdí, že lymfodrenáž je nedílnou součástí léčby lymfatického systému, a proto mám obrovskou radost, že jeden takový přístroj je pro vás připravený i v kosmetickém salonu Katka Beauty. Konkrétně je řeč o kompresních kalhotách, které už stihly mnohé z vás vyzkoušet a naprosto si je zamilovat. 

 

Ještě donedávna jste si mohly tuto léčebnou proceduru užít pouze jako doplňkovou službu, ale to se s novým salonem mění. Nyní jsou součástí stálé nabídky, a tak si na lymfodrenáž můžete zajít vždy, když chcete pár minut, které pro sebe během dne máte, vytěžit na maximum. Přijďte se přesvědčit samy, že neexistuje lepší způsob! 

 

Chcete už teď vědět, co vás čeká a nemine? Přečtěte si můj dřívější článek (nejen) o průběhu přístrojové lymfodrenáže v kosmetickém salonu Katka Beauty.

Související příspěvky