Víte, co znamenají zkratky SPF a PPD? A co když přidám další jako UVA, UVB a UVC? Ještě pořád jste se neztratily? V dnešním článku najdete význam všech těchto třípísmenných slov, jejichž důležitost v kosmetickém světě je stejně obrovská jako jejich dopad na vaši pleť.
Vyznejte se v kosmetických zkratkách stejně dobře jako v těch klávesových
Shift. Alt. Ctrl. Klávesové zkratky, které pravděpodobně používáte bez zaváhání na denní bázi – možná nedokážete s jistotou popsat, co znamenají dané výrazy, ale víte, proč a jak je použít.
U kosmetických značek by to mělo být úplně stejné. Pokud tedy význam slov skrývající se za těmito třípísmennými zkratkami neznáte, je nejvyšší čas to změnit. Proč? Protože jak brzy pochopíte, pravidelné používání produktů zaměřených na tuto problematiku, má obrovský vliv na to, jestli si vaše pleť zachová mladistvý vzhled.
Co znamenají zkratky UVA, UVB a UVC?
Abyste pochopily význam zkratek UVA, UVB a UVC, musíte nejprve porozumět tomu co znamenají první dvě písmena, tedy UV. Jedná se o zkratku pro ultrafialové záření, jehož nejdůležitějším přírodním zdrojem je slunce.
Sluneční paprsky nám dodávají energie a máme díky nim lepší náladu, ale je důležité si uvědomit, že druhou stranou stejné mince jsou negativní účinky, které nad těmi pozitivními značně převládají – řeč je o vráskách, spálené kůži a riziku vzniku kožních nádorů.
Ultrafialové záření tvoří sice jen 5 % z celkového slunečního záření dopadajícího na povrch Země, ale o to větší je jeho síla. Jeho složkami jsou UVA, UVB a UVC záření. Poslední ze zmíněných je nejnebezpečnější, ale jeho naprostá většina je naštěstí absorbována vyššími vrstvami atmosféry. V tomto článku se proto zaměříme především na UVA a UVB záření, před kterými se musíme aktivně chránit.
Vše, co potřebujete vědět o UVA záření
Písmeno A v názvu znamená alergie nebo ageing. Tento typ záření nás ohrožuje v průběhu celého roku, a to i v případě, kdy je zataženo. Ozonová vrstva absorbuje velkou část UVB záření, což znamená, že UV záření dopadající na zemský povrch je tvořeno z 90–99% právě UVA zářením.
UVA záření je natolik silné, že proniká přes mraky, sklo a nesvrchnější vrstvu kůže – epidermis. Tím, že proniká do hloubky, ovlivňuje buňky dermis. Sice necítíme žádnou bolest, protože nezpůsobuje sluneční spáleniny, ale o to větší škody může napáchat. V konečném důsledku přispívá k tvorbě volných radikálů a vede k fotostárnutí, sluneční intoleranci, poruše pigmentace a rozvoji rakoviny kůže.
Vše, co potřebujete vědět o UVB záření
Písmeno B v názvu znamená spáleniny nebo opálená pokožka. Na zemský povrch dopadá jen malá část UVB záření, protože velké množství zachycuje ozonová vrstva. V procentuálním vyjádření se bavíme o 1–10 %.
Na rozdíl od UVA je blokováno sklem a mraky, ale přesto jeho sílu ucítíte doslova na vlastní kůže. Proniká do epidermis a je zodpovědné za opálenou pokožku, ale také její spálení projevující se začervenáním. Buňky kůže vysílají tímto způsobem varovný signál, že je dávka UVB příliš silná. Pokud tak budete opakovaně vystavovat svou pokožku slunci, aniž byste ji chránily, můžete tím zapříčinit poškození buněk a jejich opravného mechanismu jako takového. UVB záření způsobuje také podráždění očí.
UV záření má i pozitivní stránky
Cílem tohoto článku není přimět vás k tomu, abyste se slunci vyhýbaly. Je zřejmé, že sluneční záření má velmi pozitivní vliv na psychiku člověka, zvyšuje odolnost vůči tělesné zátěži a je nezbytné pro tvorbu vitamínu D.
Dnešním článek vás chci přimět k tomu,abyste vždy volily vhodnou ochranu před UV zářením a mohly si tak naplno užívat příznivých účinků slunce zcela bez rizika.
Jak tedy vypadá ochrana před UVA a UVB v praxi?
V první řadě je důležité zmínit, že klíčovým faktorem pro správný výběr UV ochrany je znalost vlastního fototypu. Zároveň je rozhodující i doba, jakou chcete strávit na slunci.
Každý fototyp reaguje na sluneční záření odlišně
Fototyp | Vlastnosti pokožky | Vlastní ochranná doba kůže |
I. |
Velmi světlá pokožka s velkým množstvím pih. Značně citlivá na sluneční záření – prakticky vždy se spálí a téměř nikdy nezhnědne. Vlasy bývají většinou blond nebo světle hnědé. Oči modré. | 5–10 minut |
II. |
Světlá pokožka se sklonem k pihám. Na sluneční záření reaguje citlivě. Opálení má pouze lehké. Vlasy bývají blond a řídké. Oči modré, zelené nebo šedé. | 10–20 minut |
III. |
Nejrozšířenější fototyp v naší populaci. Pokožka má přirozenou barvu bez pih. Na slunci může zčervenat, ale obvykle se rychle vrátí ke své normální barvě. Zřídka kdy se spálí a opálení mívá rovnoměrné. Vlasy bývají od špinavé blond až po středně hnědou. Oči hnědé nebo šedé. | 20–30 minut |
IV. |
Fototyp reagující velmi dobře na sluneční záření. Pravděpodobnost spálení je minimální. Opálení je rychlé a rovnoměrné. Přirozená barva pokožky je olivově hnědá. Vlasy bývají tmavě hnědé až černé. Stejně tak i oči. | 30–40 minut |
Tip: Volba vhodné ochrany před slunečním zářením se odvíjí také od vašeho typu pleti. Nevíte, jak ho správně určit? Objednejte se ke mně na kosmetiku.
Jak si vybrat vhodný produkt, pokud znáte svůj fototyp?
Aby to náhodou nebylo moc jednoduché, používá se odlišná ochranu před UVA a UVB zářením. Naštěstí existují produkty, které nabízejí ochranu před oběma typy záření současně. Princip výpočtu vhodného faktoru je pak u obou stejný.
SPF jako ochrana před UVB zářením
Úroveň UVB ochrany se měří pomocí systému nazývaného SPF (z anglického: sun protection factor). Pokud má kosmetický produkt SPF, je to vždy uvedeno na jeho obalu.
Rozlišujeme čtyři úrovně ochrany:
- nízká (6–10)
- střední (15–25)
- vysoká (30–50)
- velmi vysoká (50+)
K tomu, abyste zvolily vhodnou úroveň ochrany, použijte jednoduchý vzorec:
doba, kterou chcete strávit na slunci / průměrná vlastní ochranná doba pokožky = výsledný nejmenší ochranný faktor
Př. Alice se jde opalovat a ví, že na sluníčku stráví 120 minut. Má nejrozšířenější fototyp v populaci, tedy III. Jak budete vypadat výpočet?
120 minut / 25 minut = 4,8
Alice může zvolit nejnižší úroveň ochrany, tedy faktor 6. Samozřejmě za předpokladu, že nanese silnou a rovnoměrnou vrstvu na celé své tělo. Odhadem se jedná o množství odpovídající velikosti golfového míčku – velmi často tedy potřebujete mnohem větší množství, než předpokládáte.
Nutno dodat, že vyšší úrovní ochrany nikdy nic nezkazíte. Pamatujte, že krásné opálení je jen takové, které je pro vás zároveň zdravé.
PPD jako ochrana před UVA zářením
Úroveň UVA ochrany se měří pomocí systému nazývaného PPD (z anglického: persistent pigment darkening). Platí zde stejné pravidlo jako u SPF, tedy že čím vyšší je PPD, tím je ochrana před škodlivými vlivy UVA záření účinnější a delší. Výpočet je stejný jako u SPF.
Krém s SPF a PPD faktorem nepředstavuje jedinou ochranu
Co všechno tedy můžete udělat pro to, abyste se na slunci nespálily a nezvyšovaly riziko dalších negativních vlivů slunečního záření?
- Kolem poledne nevycházejte na přímé slunce. (Intenzita UV záření je v tuto dobu až 2× vyšší než ráno a později odpoledne.)
- Noste sluneční brýle a pokrývku hlavy.
- Kůži chraňte pomocí vhodného oblečení.
- Krémy s UV ochranou nanášejte nejméně 30 minut před pobytem na slunci a vrstvu pravidelně obnovujte vždy po 60–120 minutách. (Při sportování a koupání se řiďte kratším intervalem.)
- Volte ochranu před UV zářením s ohledem na svůj fototyp a dobu, kterou chcete strávit na slunci. Používejte dostatečné množství krému.
- Na obličej nanášejte zvýšenou ochranu. (Volte minimálně faktor 30.)
- Konzumujte potraviny s vysokým obsahem antioxidantů.
Chybí vám v kosmetické taštičce produkty chránící pokožku před UVA a UVB zářením? Napište mi a já vám poskládám domácí péči na míru. Veškeré produkty jsou k zakoupení přímo u mě v salonu.